Nose Work – Hvalp
… giv din hvalp den bedste start!
Nose Work Hvalp
4 tirsdag i lige uger:
Holdets træningstider er tirsdage kl. 17-19.
Hold 1: 15/9, 29/9, 13/10 og 27/10.
Hold 2: 10/11, 24/11, 8/12 og 22/12.
Nose Work for hvalpe – giv din hvalp den bedste start!
Har du en nysgerrig hvalp på 10–16 uger? Så er Nose Work måske lige noget for jer!
Nose Work er en sjov og spændende måde at aktivere din hvalp på – og samtidig styrke dens selvtillid, selvstændighed og evne til at løse opgaver.
Her får din hvalp lov til at bruge sin fantastiske næse og hjerne. Den lærer i sit eget tempo, og du vil opleve glæden ved at se din hvalp tænke, undersøge og finde løsninger helt selv.
Mental aktivering kan gøre din hvalp dejligt træt – på den gode måde!
Derfor skal du prøve Nose Work med din hvalp:
- Én hund på banen ad gangen
Din hvalp får ro og plads til at koncentrere sig uden at blive forstyrret af de andre. - Din hvalp lærer at arbejde selvstændigt
Vi giver hvalpen mulighed for at undersøge, tænke og løse opgaver på egne poter. - Styrker hvalpens selvtillid
Når hvalpen selv finder løsninger, vokser troen på egne evner. - Du lærer din hvalp endnu bedre at kende
Se hvordan netop din hvalp arbejder, tænker og bruger sin næse. - En naturligt træt og tilfreds hvalp
Nose Work giver mental stimulering, som kan være en fantastisk del af hvalpens hverdag. - Vil du give din hvalp en sjov, tryg og lærerig start på Nose Work?
Så tilmeld jer her:
Praktisk information
Sted: Langgade 22, Sparkær 8800 Viborg
Pris: 1.095 kr. for 4 gange.
Alder: Hvalpe fra 10–16 uger maks. antal 4 hunde.



